Počet výsledků: 30

Otevřít filtraci

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu neboli NDRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline and dopamine reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. NDRI zabraňují tomu, aby byly noradrenalin a dopamin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu a dopaminu. NDRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NDRI je bupropion. Viz také inhibitor, noradrenalin, dopamin, antidepresiva.

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu neboli NRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají například při léčbě ADHD. NRI zabraňují tomu, aby byl noradrenalin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu. NRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NRI je atomoxetin. Viz také inhibitor, noradrenalin.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu neboli SNRI (zkratka pochází z anglického názvu serotonin and noradrenaline reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SNRI zabraňují tomu, aby byly serotonin a noradrenalin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu a noradrenalinu. SNRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem SNRI je venlafaxin. Viz také inhibitor, serotonin, noradrenalin, antidepresiva.

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI (zkratka pochází z anglického názvu selective serotonin reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SSRI zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu. SSRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příklady SSRI jsou citalopram, fluoxetin apod. Viz také inhibitor, serotonin, antidepresiva.

Inhibitory zpětného vychytávání (angl. reuptake inhibitors) zahrnují rozsáhlou skupinu léků, které se používají při léčbě různých duševních onemocnění, včetně deprese. Princip jejich působení spočívá v tom, že zabraňují tomu, aby byl daný neurotransmiter přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství daného neurotransmiteru. Většina běžně používaných inhibitorů zpětného vychytávání ovlivňuje množství serotoninu, noradrenalinu a dopaminu. Existuje však také řada léčiv (zatím převážně experimentálních), které působí jako inhibitory zpětného vychytávání dalších neurotransmiterů. Příklady inhibitorů zpětného vychytávání jsou NDRI, NRI, SNRI a SSRI. Viz také inhibitor, neurotransmitery.

Noradrenalin neboli norepinefrin je hormon, který se uvolňuje z dřeně nadledvin a z ní je také uvolňován do krevního oběhu. Kromě toho vzniká i v některých místech nervového systému. Podobně jako adrenalin se podílí na spuštění poplachové reakce. Noradrenalin je zároveň jedním z neurotransmiterů. Noradrenalin se řadí mezi katecholaminy, aminové hormony a také mezi stresové hormony. Obrázek: Chemická struktura noradrenalinu. V levé části obrázku jsou barevně odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (šedá), dusíku (modrofialová), kyslíku (červená) a vodíku (bílá). V pravé části obrázku konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. dusíku nebo kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)

Biologická zpětná vazba je jiný název pro biofeedback. Viz také biologie.

Inhibitory sinusového uzlu jsou léky, které se používají při léčbě srdečního selhání. Viz také inhibitor.

ACE-inhibitory je jiný název pro inhibitory ACE.

Inhibitory proteáz (v souvislosti s výživou) jsou sekundární metabolity rostlin, které jsou zároveň běžnou součástí lidské stravy. Inhibitory proteáz u rostlin blokují odbourávání proteinů. Klinické studie naznačují, že inhibitory proteáz mohou u člověka snižovat riziko vzniku některých nádorových onemocnění. Studie na zvířatech a in vitro poukazují na to, že inhibitory proteáz působí protizánětlivě. Inhibitory proteáz se vyskytují např. v luštěninách a v některých druzích obilovin (např. sója, rýže, kukuřice, oves, pšenice) a také v bramborách. Viz také sekundární metabolity, inhibitor.

Zobrazeno 1 až 10 z 30

Počet výsledků